ÕPPIMINE SEOB PÕLVKOND

Taas on kätte jõudmas täiskasvanud õppija nädal (TÕN). Sel korral siis juba 20. ja juubel!

19. – 26. oktoobril 2017 toimub traditsiooniline täiskasvanud õppija nädal (TÕN), mida koordineerib ETKA Andras koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

Mida tehakse siis sellel nädalal? Traditsiooniliselt populariseeritakse elukestvas õppes osalemist, tutvustatakse erinevaid õppimisvõimalusi ja tunnustatakse nii parimaid õppijaid, koolitajaid kui ka koolitussõbralikke organisatsioone.

Selle aasta TÕNi slõuganiks on:“ õppimine seob põlvkondi“. Oskusi, mis väärt teistega jagamist on meil kõigil. Kuna meie ühiskond muutub nii kiiresti, et raske on kõike hoomata aitab rajal püsida kahtlemata pidev enesetäiendus. Eriti tööturul kindlana püsimiseks on vaja ennast pidevalt täiendada. On rõõm tõdeda, et ka paljud ettevõtted on seda mõistnud ja panustavad üha enam oma töötajate koolitamisele. Selleks on tänases Eestis vägagi palju võimalusi, tuleb need lihtsalt üles leida. Tasuta koolitused on kahtlemata ühed mida saab pakkuda-võimaldada oma töötajatele.

Põlvkondade vaheline õppimine on protsess, mis toimib igapäevaselt. Kas siis teadlikult mõnda oskust omandades või alateadlikult nii, et isegi aru ei saa, et õppisime taas endale ühe oskuse. Tavaline on meie ühiskonnas, et lapselaps õpetab vanaema (digioskused) ja samas vanaema- vanaisa õpetavad lapselapsi (käsitöö, erinevad kultuuripärandid jms).

Luuletaja Leelo Tungal on kirjutanud väga ajakohase luuletuse:

Raamatul on aku tühi

Põnn sai pihku raamatu.

Uurib kaasi, torus suu –

Pole klahve, pole nuppe,

Pole mingeid juhtmejuppe…

Paneb püsti, küliti:

Kus võiks olla lüliti?

Näpitud ei ole vähe,

Aga käima ta ei lähe…

Katsub siit ja katsub säält:

Pilt ei liigu, pole häält.

Kas või näpud katki nühi…

Selge: tal on aku tühi!

Tegite järeldused, tore! Loodan, et meie lapsed ja lapselapsed ei lähe akna juurde ja õues lindu nähes ei hakka teda suuremaks suumima. Praktilised oskused ja talupojatarkus pole Eestlasi iial hätta jätnud, sestap ka nüüd on vaja järjest rohkem õppida ja loomulikult elukestvalt.

Üksteisele õpetamine lähendab põlvkondi ja üksteiselt õppimine rikastab kõiki osalisi (ANDRAS).

Olles ise täiskasvanute koolituskeskuses (Leoski Koolitus) koolitusjuhiks-lektoriks, näen igapäevaselt täiskasvanud õppijaid kes lahkuvad koolitustelt säravate silmade, positiivse tunde ja täienenud oskustega olles kindlamad ja motiveeritumad kui varem. Kaovad ära nii madal enesehinnang, kui tunne, et ma ei tea, ei oska, ei saa aru. Selline täiskasvanu on kahtlemata tunduvalt produktiivsem töötaja ja hea rõõmsameelne kaaslane kaastöötajatele.

TÕN 2017 tegevused toimuvad Euroopa Sotsiaalfondi projekti “Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimisvõimaluste avardamine” raames.

Õppida, õppida, õppida (Lenin) . See on see, mis meid tänapäeval õnnelikuks teeb! Erinevate koolituste info leiate: http://www.andras.ee/et/event-calendar

Huvitavat täiskasvanud õppija nädalat!

Kaire Lindeberg

Koolitusjuht-lektor

(Elva Postipoiss 30.09.2017)

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.